Sanat Yönetmeni Maaşı Nedir? Ne İş Yapar?

Gazetelerin, dergilerin, film – dizi – belgesel gibi pek çok televizyon inşasının görsel anlamda imaj ve stilinin oluşturulmasından mesul şahsa sanat yönetmeni denilmektedir. Sanat yönetmeni, oluşturulan eserin genel dizaynını yaratmakta, düzenlemekte ya da tasarlanmış olan birimlerini yönetmektedir. Televizyon yapımlarının, yazımsal yapımların ve etkileşim araçlarının olabildiğince gelişim göstermesiyle doğru orantılı olarak sanat yönetmenliği de ilgi kazanmıştır. Sanat yönetmeni maaşı? sorusu bu anlamda ehemmiyet taşımaktadır. Genel olarak sanat yönetmeni ne iş yapar? sorusuna cevap bulmak adına çeşitli açıklamalar yapılmasına lüzum duyulmaktadır.

Sanat Yönetmeni Ne İş Yapar?

Sanat Yönetmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Dizi, film, belgesel gibi çoğu televizyon yapımlarından dergi, gazete gibi araçlara kadar şunların görsel anlamda imajının ve stilinin oluşturulması vazifiyeti sanat yönetmeni doğrulusunda yapılmaktadır. Dolayısıyla bir sanat yönetmeni; yapıma ve esere dair genel dizaynı yaratmakta, düzenlemekte ve birimlerini yönlendirmektedir. Sanat yönetmeni maaşı da yaptığı çalışma ve yapıma göre değişiklik arz etmektedir. Görev ve mesuliyet manasında sanat yönetmeni; bir kavramın nasıl en iyi şekilde görsel olarak temsil edilebileceğine dair fikirler oluşturmakta, ne tür bir eserin, fotoğrafın ya da değişik dizayn öğelerinin kullanılacağını belirlemekte, bir reklam kampanyasının, yapımın, yayının, televizyon ya da film setinin genel görünümünün geliştirilmesine dair fikirler sunmakta ve bütün şunlar amacıyla çalışan dizayn grupını denetlemektedir. Sanat yönetmeni olmak; çok fonksiyonlu düşünme yeteneğine ve yaratıcılık lüzumtirmektedir.

Sanat Yönetmeni Asistanı Ne İş Yapar?

Sanat yönetmeni asistanı, adından da anlaşılabileceği üzere sanat yönetmeninin asistanlığı yürüten kişidir. Sanat yönetmenlerinin gerçekleştirdikleri işler çok geniş kapsamlıdır. Aynı vakit amacıylade aniden çok iş ile meşgul olunması mümkündür. Dolayısıyla komplike iş yükünden ve yoğunluktan kurtulmak adına sanat yönetmeni asistanının görevlendirildiği görülmektedir. Sanat yönetmeni asistanı, görevleri bakımından sanat yönetmeninin yönlendirmesine bağlıdır. Genel olarak sanat yönetmenine danışmanlık yaptığı da söylenebilmektedir. Sanat yönetmeninin, uğraşması lüzumen pek çok iş arasından en mühim noktalara değinebilmesi adına bir grup işleri de asistana vermesi lüzumebilmektedir. Sanat yönetmeni asistanı genel olarak bir stil ve sanatsal yaklaşım yaratılması adına çalışan sanat yönetmenine yardımcı olmaktadır. Koordinasyon kurmak, vakit çizelgeleri hazırlamak sanat yönetmeni asistanınca oluşturulan görevlerdendir.

Sanat Yönetmeni Nasıl Olunur?

Sanat yönetmeni olmak adına belirli ve resmi bir eğitim öğretim zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat bugünümüzde sanat ve sanatın halka sunulmasına yarayan araçların hareketli bir şekilde gelişimine paralel olarak, sanat yönetmeninin dayanıklı bir eğitim altyapısına sahip olması lüzummektedir. Güzel sanatlar fakültesi ya da grafik dizayn bölümleri, sanat yönetmenlerinin mesleğe atılmalarındaki ilk kapılardır. Sanat yönetmeni maaşı 4 bin TL’den başlamakta ve üst seviye işler – profesyonel yapımlarda 15 bin TL’ye kadar varmaktadır.

Diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir