Müteahhit Nasıl Olunur? Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır?

Ülkemiz son senelerde adet inşaat cenneti. Müteahhit Nasıl Olunur? Sorusu herzaman için kendi kendimize sorduğumuz sorulardan en başta gelenidir. Buna bağlı olarak da inşaat şirketlerinin yanısıra müteahhitlik yapanların adedi da olabildiğince fazla. Bu işe başlamadan önce kesinlikle Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bir binanın temelden sonuna kadar inşa edilmesini gerçekleştiren müteahhit buna bağlı olarak halk arasında yüksek meblağlar kazandığı biliniyor. Fakat birtakım vakitler aslında iyi kazanan müteahhitler birtakım vakitlerde ise ciddi sıkıntılara düşebiliyorlar. Bu dönemler genellikle inşaat sektörünün tamamıyla sıkıntıda bulunduğu vakitler olabiliyor. Her ne kadar halk arasında müteahhitler varlıklı kimseler olarak bilinse de müteahhit ne kadar kazanır? sorusu her vakit merak hususu oluyor. Bir müteahhittin yaptığı bir binadaki dairelerin satışından ciddi paralar kazandığı düşünülüyor fakat müteahhit ne kadar kazanır? sorusunun net bir yanıtı ise bir türlü verilemiyor. Yazımızın devamında Müteahhit Nasıl Olunur? Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır? sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Müteahhit Nedir? Ne İş Yapar?

Müteahhitler mimarlar doğrulusunda çizilen bina projelerini resmen ete kemiğe büründürerek binanın yapımında her türlü sorumluluğu üstlenip bina yapan kişilerdir. Bununla eş güdümlü müteahhittin kendi sermayesi varsa kendi sermayesiyle ya da büyük firmalar ile çalışarak inşaat yapabiliyorlar. İnşaatın her türlü sorumluluğu müteahhite ait oluyor ve her türlü ustayı ve çalışanı işe alma yetkisi de müteahhitte oluyor. Hem de inşaat ile alakalı tüm denetlemelerin yapılmasını da müteahhit sağlıyor.

Bütün bunlarla eş güdümlü kazanç bakımından belirli bir seviyenin üzerinde kazanç gerçekleştiren müteahhitler sattıkları daireler ile bu kazançlarını katlayabiliyorlar. Büyük inşaat firmaları içeriğinde iş yapan müteahhit maaşı 10 bin TL seviyesinde oluyor. Kendi sermayesiyle iş yapan müteahhitlerin ise müteahhit aylık geliri amacıyla sabit bir rakam söylenemiyor. Bu bağlamda sattıkları daire karşılığında ciddi sayılar kazanabiliyorlar.

Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır?

Müteahhit Nasıl Olunur?

Müteahhit olmak amacıyla rastgele bir eğitim ve diploma gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş olan herkes şayet yeterli sermayeye sahipse müteahhitlik yapabiliyor. Müteahhitlik amacıyla yalnızca etraf ve kentcilik bakanlığından yeterlilik belgesi alınması gerekiyor. Bu belgeye sahip olmak müteahhitlik gerçekleştirmek amacıyla yeterli oluyor. Hem de birtakım üniversitelerin açtığı müteahhitlik kurslarına katılım sağlayarak müteahhitlik hususu ile alakalı eğitim alabilmek da mümkün. Bunun amacıyla inceleme yapılabilir.

Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır?

Müteahhitlik belgesi nasıl alınır sorusuna gelirsek, müteahhitlik gerçekleştirmek amacıyla Çevre ve kent bakanlığından müteahhit yeterlilik belgesi alabilmek gerekiyor. Bunun amacıyla yaşanılan ildeki etraf v kentcilik il müdürlüğüne dilekçe ile müracaatte bulunmak gerekiyor. Dilekçe ile müracaat yapar iken kayıtlı ticaret odasından belge ile sicil kaydını sahibi olan kayıt ve kimlik bilgilerini de il etraf müdürlüğüne teslim etmek gerekiyor.

Bu şekilde evrak işlemlerini ülkemiz son senelerde adeta inşaat cenneti. Buna bağlı olarak da inşaat şirketlerinin yanısıra müteahhitlik yapanların adedi da olabildiğince fazla. Bir binanın temelden sonuna kadar inşa edilmesini gerçekleştiren müteahhit buna bağlı olarak halk arasında yüksek meblağlar kazandığı biliniyor. Fakat birtakım vakitler aslında iyi kazanan müteahhitler birtakım vakitlerde ise ciddi sıkıntılara düşebiliyorlar. Bu dönemler genellikle inşaat sektörünün tamamıyla sıkıntıda bulunduğu vakitler olabiliyor. Her ne kadar halk arasında müteahhitler varlıklı kimseler olarak bilinse de müteahhit ne kadar kazanır sorusu her vakit merak hususu oluyor. Bir müteahhittin yaptığı bir binadaki dairelerin satışından ciddi paralar kazandığı düşünülüyor fakat müteahhit ne kadar kazanır sorusunun net bir yanıtı ise bir türlü verilemiyor.

Diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir