Manken Ne Kadar Kazanır? Manken Olmak Zor mu?

Modellik ya da mankenlik olarak adlandırılan manken meslek bilhassa bayanlar doğrulusunda ilgi görüyor. Erkek modeller de sektörde bulunsa da daha cazip görülmeleri bakımından kadın modeller ön plana çıkıyor. Şimdilik genç yaştaki kızların da olabildiğince ilgi gösterdiği meslekte her ne kadar kariyer basamaklarını tırmanmak zor olsa da kazanç bakımından olabildiğince iyi seviyede. Bu sebeple model olmak, modellik gerçekleştirmek, ünlü model olmak gibi kelimeler internet içerisinde olabildiğince araştırılıyor. Bununla eş güdümlü modellerin kazançları da manken ne kadar kazanır? sorusuyla inceleme hususu oluyor. Genellikle halk arasında iyi gözle pek bakılmayan bir meslek olan manken olmak amacıyla modeller ne kadar kazanır? diye merak edenler ve gelecekte bu meslekte kariyer gerçekleştirmek isteyenler ciddi bir incelemenin peşinde.

Nasıl Manken Olunur?

Manken Nedir? Ne iş Yapar?

Günümüzün en tanınmış ve en göz önünde olan mesleklerinden biri olan manken olmak genellikle ürün tanıtımı amacıyla yapılıyor. Tekstil ürünleri başta olmak üzere, takılar, detaylı süs eşyaları ya da bir markanın reklam yüzü olarak da iş yapabiliyorlar. Bu bağlamda manken olarak kazanılan ücret de popülariteye göre olabildiğince çok oluyor. Bununla eş güdümlü modelliğe başlayanların bir şekilde halk içersinde ilgi görmesi, ünlü ve sevilen şahıslar olması ile sürekli göz önünde olunması gibi haller insanları modelliğe yönlendirebiliyor. Genellikle gençler erkek ya da kadın fark etmeden modellik ajansına müracaatte bulunarak mesleğe adımlarını atıyorlar.

Bu bağlamda bilhassa modacıların tasarladığı elbiseleri tanıtmak maksadıyla iş yapan mankenler detaylı defilelere çıkarak ciddi paralar kazanıyorlar. Dünya üstünde olabildiğince tanınmış ve ünlü olan modellerin çıktıkları bir defilede milyonları kazanabiliyorlar. Fakat bir ajansta çalışmak şeklinde amatör olarak iş yapan model maaşı ise 5 bin TL ile 10 bin TL arasında olabiliyor. Çeşitli dergi ve katalog çekimlerine de katılan modeller amacıyla çekimlerden kazandıkları ücretler model aylık kazancı gene 10 bin TL’yi bulabiliyor.

Manken Nasıl Olunur?

Öncelikle manken olmak amacıyla beden hatları ve yüz yani sima olabildiğince önemli. İnsanların karşısına eli yüzü düzgün olmayan hiç kimseyi çıkarmıyor firmalar. Bu bağlamda ciddi elemelerden geçerek manken olmaya hak kazanabilirsiniz. Manken olmak amacıyla ise detaylı model ajanslarına müracaatte bulunarak detaylı eğitimler alınabilir. Yurt dışında bu işin okulları da sahip olunan olsa da ülkemizde meslek şimdilik o kadar tanınmışliğe sahip değil.

Farklı alanlarda modellik mesleği yapılabilir. El modelliği, yüz modelliği, reklam yüzü, ürün tanıtımı amacıyla modellik, fuarlarda standartlarda firmaların tanıtımı amacıyla modellik, moda tasarımcıları amacıyla elbise tanıtımı ve defile modelliği gibi çoğu dalda modellik tercih edilebiliyor. Sektörde daha çok kadın manken ilgi görüyor. Bu yüzden kadınların sektörde yıpranmaları ve olabildiğince horlanmaları olası olabiliyor. Bununla eş güdümlü erkekler amacıyla de kuşkusuz modellik ajansları detaylı eğitimler verebiliyorlar.

Diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir