Kaportacı Ne Kadar Kazanır?

Oto endüstrilerinin emektar esnafları oto kaportacıları vasıtaların dış görünümlerini düzene sokan, ezilmiş ya da göçmüş, çizilmiş kaportaları onaran şahıslar. Kaportacı ustaları bu bağlamda mühim bir mesleği icra ediyorlar. Günde en az beş on arabaya bakan kaporta ustaları ciddi bir kazancın da sahibi oluyorlar. Son senelerde iklimin bozulması ve çoğu yerde dolu yağışlarının görülmesi vasıtaların kaportalarında ciddi hasarların olmasına da yol açıyor. Bu çerçevede kaportacı esnafının işleri de bu dönemlerde olabildiğince yoğun geçiyor. Bu yoğunluğu görenler ise kaportacı ne kadar kazanır? diye merak ediyorlar. Gün içersinde çoğu aracın kaportasını onarım eden kaportacı ne kazanır? sorusunun da muhatabı olan kaporta ustaları oto endüstrilerinde ciddi bir potansiyele sahipler.

Kaportacı Ne Kadar Kazanır?

Kaportacı Ne İş Yapar?

Kaportacı ne iş yapar? diye sorduğumuzda Otomobillerin ezik, çürük, göçük, çizik gibi hasarlarını çelik saclarıyla birlikte onarma işini yapan kaporta ustaları bu bölgeleri, presleme, kaynak yapma ve değişik yollarla onarabiliyorlar. Bununla eş güdümlü aracın boyasına zarar vermeden oluşturulan bütün bu işlemler sonucunda vasıta eskisi gibi göz alıcı bir görünüme kavuşabiliyor.

Oto endüstrilerinde olabildiğince bir iş yoğunluğu tespit edilen kaportacıların anında hepsi kendi dükkanlarını çalıştırıyorlar. Dükkanlarında eleman çalıştıran kaportacılar amacıyla kaportacı maaşı 3 bin TL ile 5 bin TL arasında değişiyor. Dükkânın komple kaportacı günlük kazancı ise iş yoğunluğuna göre bin TL’yi bulabiliyor. Bu çerçevede iyi yetişmiş ve kendi dükkanında çalışan bir kaporta ustasının aylık net geliri 10 bin TL seviyesinde olabilir.

Kaportacı Nasıl Olunur?

Kaportacı nasıl olunur? sorusunu tam olarak bu şekilde cevaplayabiliriz. Kaporta ustası olmak amacıyla meslek liselerinde mesleki eğitim veriliyor. Liseler haricinde halk eğitim merkezlerinde ve değişik kurslarda kaportacı olmak amacıyla eğitim alabilmek mümkün. Bu eğitimlerde kaportacılık amacıyla lüzumlu olan malzemelerin kullanılmasından mesleğin püf noktalarına kadar mühim veriler öğretiliyor. Bu eğitimlerin bütününün tamamlanması halinde kaporta ustası olarak sertifika alabilmek mümkün.

Her ne kadar eğitim alarak kaportacı olmak olasıysa de mesleği en iyi şekilde öğrenmenin ve kaporta ustası olmanın yolu çıraklıktan geçiyor. Yaparak ve yaşayarak öğrenme şekliyle iyi bir ustanın yanısıra çırak olarak işe başlayan şahıslar bir müddet sonra en iyi bir kaporta ustası olarak kendi işlerini kurabiliyorlar.

Kaportacı Malzemeleri

Teknik bir iş olması ve metal malzeme üstünde çalışılması sebebiyle kaporta onarımında çoğu malzeme kullanılıyor. Oto onarımcilerin değişmez malzemeleri anahtar takımlarının yanısıra el testeresi, keski, sac makası, büyük kollu makas, tornavida, lastik tokmak, kumpas, çekiç ve kriko gibi daha çoğu malzeme kullanılıyor. Bu malzemelerin bütününün dükkânda bulunması işin aksatılmadan yürütülmesi amacıyla lüzumlu.

Yine daha büyük ebatlı kaporta onarımı amacıyla pres makinesi, kaporta parçaları, kaynak makinesi, plazma kesme makinesi ve karoser doğrultma ve revizyon makineleri gibi endüstri tarzı büyük makineler de kaporta onarımında kullanılıyor.

Diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirniz.

Kaportacılık mesleği 2017 senesinde Yılın Mesleği olarak seçilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir