İnfluencer Ne Kazanır?

İnternetin hayatımıza girmesi yayılması ve daha sonraları sosyal medyanın tüketiminin olabildiğince yaygınlaşması sonucunda yeni bir meslek meydana çıkmış oldu. İnfluencer olarak tariflenen meslek daha Türkçe söylemiyle sosyal medyadan takipçilerine pazarlama yapan birey olarak tanımlanıyor. Takip edinmek, takipçileri etkilemek ve sürekli takip edilmek amacıyla detaylı çılgınlıklara da imza atan influencer bu proses zarfında takipçileri üstünden gelir elde edebiliyor. Hatta o derece gelir elde edenler bulunmakta ki influencer ne kadar kazanır? sorusunun tam olarak muhatabı oluyorlar. Bu sektörde iş yapan bu bireylerin kazandıkları sayıları duyanlar da influencer olmaya meraklı oluyorlar ve ilk gerçekleştirdikleri iş influencer ne kadar kazanır? ile alakalı inceleme gerçekleştirmek oluyor.

İnfluencer Ne Kadar Kazanır?

İnfluencer Nedir? Ne iş Yapar?

İnfluencer Fransızca kökenli bir kelime ve Türkçe karşılığı etkilemek. Sosyal medyada takipçisi çok olan bireylerin birtakım pazarlama ürünlerini takipçileriyle paylaşarak pazarlanmasını sağlamak influencer olarak biliniyor. Bunun amacıyla çoğu firma sosyal medya üstünden takipçisi belirli bir sayının üstünde olan şahıslara erişerek ürünlerinin reklamlarını yapmaları konusu ile alakalı öneride bulunmaktalar. Bu bağlamda ürünleri evvelce kendileri deneyimleyen influencerlar da ürünle alakalı şahsi görüş ve önerilerini takipçileriyle paylaşabiliyorlar. Bu şekilde ürün daha çok şahsa ulaşmış oluyor.

Sosyal medya üstünden oluşturulan bu pazarlama yöntemi influencerlara ciddi bir gelir sağlıyor. Anlaştıkları firmalardan değişik sayılar kazanan influencerlar amacıyla sabit bir influencer maaşı diye bir terimden konuşmak çok da olası değil. Tanıtımının ve pazarlamasını gerçekleştirdikleri ürünlere göre kazanç sağlıyorlar. Aylık olarak kazandıkları rakam ise 20 bin TL’ye ulaşabiliyor.

İnfluencer Nedir?

İnfluencer Nasıl Olunur?

İnfluencer olmak amacıyla değişik bir çaba göstermeye ya da eğitim almaya lüzum duyulmuyor. Sosyal medyayı etkili bir biçimde kullanan ve gün geçtikçe takipçi miktarını artıran ve bunu devam ettiren anında herkes influencer olabilir. Fakat daha çok firmalar ünlü isimleri tercih ederlerken fenomen unvanını almış sosyal medya kullanıcıları da influencer olarak tercih edilebiliyorlar.

Sosyal mecralarda daha çok takip edilmek amacıyla birtakım öneriler yapılıyor. Bunun amacıyla bireylerin ilgi alanlarına elverişli paylaşımlar yapılarak hesabın sürekli güncel tutulması tavsiye ediliyor. Yine üstünde durduğunuz konular ve ürünleri çoğu aydınlatıcı içerikle destekleyerek takipçiler gözünde unutulmamasını sağlamak influencer olmanın başka bir basit yolu.

İnfluencer Ajansları ile görüşme sağlayarak işin püf noktalarını öğrenmiş olurnuz.

Diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir