Hafriyat Kamyonu Ne Kadar Kazanır?

İnşaat sektörünün bilhassa ülkemizde kat ettiği mühim uzaklık hafriyat kamyonlarının da yoğun bir şekilde kullanılmasına yol açıyor. Gün geçtikçe trafikte sasenearı çoğalan kamyonlar inşaatlardan çıkan hafriyatları atık bölgesine taşıyarak mühim bir yükü karşılıyorlar. Fakat çoğu yerde firma sahiplerinin hırsına maruz kalan hafriyat kamyonu daha çok hafriyat taşımak adına birbirleriyle yarış durumunda çalıştırıyorlar. Bu ise vakit vakit kazalara ve hem de ölümlere sebep olabiliyor. Ülkemizde bu nedenli yoğun bir şekilde oluşturulan bir meslek olan hafriyat kamyonluğu amacıyla acaba hafriyat kamyonu ne kadar kazanır? sorusu sıkça soruluyor. Genellikle bu kamyonları vakit şoförler hafriyat kamyonu ne kazanır? sorusuyla sık sık muhatap oluyorlar. Hafriyat kamyonu ne kadar kazanır? bu yazımızda açıklayacağız.

Hafriyat Kamyonu Ne Kadar Kazanır?

Hafriyat Kamyonu Nedir?

Hafriyat Kamyonu Nedir? diye kafanızda oluşan soruların cevabını bu yazımızda sizler için derledik. Hafriyat kamyonları ağır yük taşımak amacıyla geliştirilmiş dört ya da daha çok tekerli ve damperli taşıma vasıtalarıdır. Bu tür vasıtalar bilhassa inşaat pazarında sık sık kullanıyorlar. İnşaat firmalarının kamyon filoları arasında hafriyat kamyonu filoları olabildiğince ehemmiyet kazanıyor. Bununla eş güdümlü müteahhitlik firmaları da hafriyat kamyonlarını sık sık kullanıyorlar. İnşaatlardan çıkan hafriyatlar atık bölgesine bu kamyonlarla taşınıyor. Günümüzdeki inşaatların boyutları ve büyüklükleri göz önüne alındığında çıkan hafriyatın ve bunların taşınmasında hafriyat kamyonlarının ehemmiyeti daha iyi anlaşılacaktır.

Hafriyat kamyonlarının anında hepsi damperli kamyonlardır. Fakat birtakım bilhassari bakımından ve taşıma kapasitesi ile taşıdığı hafriyat cinsi bakımından değişik hafriyat kamyonları tercih edilebiliyor. Bu çerçevede çıkan hafriyatın atık bölgesine en süratli bir şekilde taşınması amacıyla çalışan hafriyat kamyonu ve şoförlerinin hafriyat kamyonu aylık kazancı sabit olarak 5 bin TL seviyesinde oluyor. Fakat attıkları her tur karşılığında ücret kazanan hafriyat kamyonlarının trafikte olabildiğince süratli ve dikkatsiz ilerlemelerinin en büyük sebeplerinden bir tanesi de bu.

Hafriyat Kamyonu

Hafriyat Kamyonu Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Hafriyat kamyonu şoförü olmak amacıyla lüzumlu olan ehliyetin yanısıra birtakım belgelere de sahip olmak gerekiyor. Genellikle ulaştırma bakanlığı ve içişleri bakanlığı doğrulusunda düzenlenen hafriyat kamyonu kullanmak amacıyla lüzumlu belgeler anında her şoförde olması gerekiyor. Bunlar karayolları nakliyeciliği amacıyla K yetki belgesi, mesleki yeterlilik belgesi olan SRC belgesi ve şoförlerin şahsi yeterliliklerinin ölçüldüğü psikoteknik belgesinin kesinlikle olması gerekiyor. Bu belgelerin hepsinin kullanım ve geçerlilik vakitı beş sene ile sınırlandırılmıştır. Bu vakit sonucunda bu belgelerin kesinlikle yenilenmesi gerekiyor. Aksi taktirde hafriyat kamyonu kullanmak olası olmuyor.

Genellikle inşaat sektörü amacıyla olabildiğince mühim olan hafriyat kamyonlarının fiyatları da değişiklik gösteriyor. Her ne kadar hafriyat kamyonu aylık kazancı ile ölçülemese de hafriyat kamyonu fiyatları olabildiğince yüksek. İş makinesi statüsünde olan kamyonlar marka ve modellerine göre fiyatları da değişiklik gösteriyor. Hafriyat kamyonu fiyatları ülkemizdeki yüksek ÖTV oranları da hesaba katıldığında 150 bin TL ile 1 milyon TL arasında model ve donanımlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Gerekli tüm belgeler için detaylı bilgi için Ulaştırma Bakanlığı web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir