Gümrük Müşaviri Ne Kadar Kazanır?

İhracat ve dışalım işlerinin tamamında gümrükten giren ve çıkan ürünlerin anında hepsinin denetimini gerçekleştiren gümrük müşavirleri ürünlerin sahibi adına iş ve işlemleri takip eden şahıslar olarak biliniyorlar. Gümrük kapılarına mühim vazifeler üstlenen gümrük müşavirleri ülkemizde hakkettiği önemi göremeyen meslekler arasında yer alıyor. Gümrük müşaviri kamu vazifelisi olarak gümrük kapılarındaki ürünlerin takibini sağlıyor. Kazanç bakımından da olabildiğince iyi halde olan gümrük müşaviri ne kadar kazanır? sorusuyla sık sık muhatap oluyorlar. Hakları ve vazifeleri meşru düzenlemelerle tespit edilen gümrük müşavirleri amacıyla gümrük müşaviri ne kazanır? diye merak edenler bilhassa internet üzerinden inceleme yaparak yanıt arıyorlar.

Gümrük Müşaviri Ne Kadar Kazanır?

Gümrük Müşaviri Nedir? Ne İş Yapar?

Gümrük Müşaviri Nedir? Ne İş Yapar? diye çoğu kişi bu soruların cevaplarını herzaman merak etmiştir. Gümrük ve ticaret bakanlığı içeriğinde vazife yapan gümrük müşavirleri gümrük üzerinden gelen ürünleri temsil yolu ile takibatını yaparak işlemlerini takip ediyorlar. Gümrük müşavirlerine gümrük bakanlığı doğrulusunda gümrük müşaviri belgesi veriliyor ve bu belgeyle gümrük müşavirleri çalışmaya başlayabiliyorlar. Ülkenin vatan dışı ticaret hacmi olarak tespit edilen çoğu ürünün ülkeye giriş ve çıkışları gümrük müşavirleri doğrulusunda denetim ediliyor. Bu bağlamda müşavirlerin vazifelerini şu şekilde sırlayabiliriz:

• Ürünler amacıyla gümrük beyannamesi düzenlemek

• Ürünlerin denetim belgelerinin çıkarılmasını sağlamak

• Ürünlerin maliyet hesaplaması ve denetim belgesinin yapılması

• Gümrük beyannamelerinin kapatılmasının sağlanması

• Transit ticaret işlemlerinin takip edilmesi

• Serbest bölge işlemlerini ve hibe denetimlerinin takip edilmesi

Ve daha çoğu gümrükle alakalı mevzuatta iş ve işlemleri takip ederek mesleklerini icra ediyorlar.

Bu bağlamda memur statüsünde olan gümrük müşavirleri kamu personeli olarak anılıyorlar. Kazanç bakımından da devlet memurlarının kazançlarına tabi olan gümrük müşaviri maaşı 7 bin TL ile 9 bin TL arasında değişiyor. Bu sasenear sabit olmakla eş güdümlü birtakım büyük firmaların ürünlerinin gümrük işlemlerinin daha sağlıklı hallolabilmesi amacıyla ödeme gerçekleştirdikleri gümrük müşavirleri de mevcut.

Gümrük Müşaviri Nedir? Ne İş Yapar?

Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur?

Gümrük müşaviri nasıl olunur? sorusunun cevabı ise çok basit, Gümrük müşaviri olmak amacıyla en mühim koşul Türk vatandaşı olmaktır. Üniversitelerin hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, kamu yönetimi, bankacılık, politika bilimi vb. bölümlerinden mezun olan şahıslar gümrük müşaviri olabiliyorlar. Yine değişik bölümlerden mezun olunması durumunde saydığımız bu bölümlerden yüksek lisans yapma ya da iki senelik gümrük ve dış ticaret bölümünden mezun olmak gerekiyor.

Belirttiğimiz bölümlerde eğitim süreci tamamlandıktan sonra gümrük müşaviri olmak isteyenler durumu hazırda gümrük müşaviri olarak vazife yapan bir bireyin yanısıra iki sene süre ile staj yapmaları gerekiyor. Staj zamanı tamamlandıktan sonra gümrük mevzuatı ile alakalı oluşturulan imtihandan başarılı olmak gerekiyor. Yazılı imtihan neticesinde gene gümrük mevzuat ve genel kültür ile alakalı sözlü mülakattan da başarılı olmak gerekiyor. Bütün şunlar neticesinde alakalı şahsa gümrük müşaviri izin belgesi verilerek mesleğe başlaması sağlanıyor. Bu bağlamda gümrük müşaviri olmak fakat bu şekilde olası oluyor.

Ticaret Bakanlığının sitesinden Gümrük Müşavirliği Sınavı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir