Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik dendiği zaman Bu kavram, en genel ifadeyle kar hedefi ile riski üzerine alan ve iş kuran bireyin yaptığı atılımdır. Girişimcilik son senelerde her yer sıkça anlatılan bir konudur. Teknolojinin gelişimi ile eş güdümlü insanlar kafalarındaki projeleri yaşama geçirmek amacıyla atılımlar yapmaya başladılar. Kurumsal şirketlerdeki çalışma şartlarının ağır olması ve daha çok para kazanma kanaati genel olarak insanları yeni girişimler yapmaya itiyor.

Girişimcilik nedir?

Girişimci Kime Denir?

Girişimci kime denir? diye sorduğumuz zaman, mal ve hizmet üretimi gerçekleştirmek hedefiyle üretim unsurlarını en kazançlı koşullar altında bir araya getiren şahsa denir. Risk alır ve iş projesini yaşama geçirir. Girişimci olan birey hem para kazanır ama aynı vakitte ekonomik bir değer üretir. Başka şahıslara de istihdam sağlar. Yetenek, birikim ve cesaret özelliklerinin birleşimi girişimciyi ortaya getirir.

Girişimci Kime Denir?

Girişimcide Olması Gereken Nitelikler

Girişimcide olması gereken nitelikler, Girişimcilik ve iş kurma konusu ile ilgili birey dayanıklı ama yürekli ismimlar atabilmelidir. Kendine itimat ettiği ve birikim sahibi bulunduğu hususta iş kurmalıdır. Girişimci; öngörü sahibi olabilmeli, gerektiğinde geri ismim atıp tekrardan başlayabilmeli ve yaptığı işin bütün sorumluluğunu üstlenebilmelidir. Bunun yanı sıra kuracağı işin neticelerini iyi bir biçimde değerlendirebilen, yaratıcı, iyimser ve sıksık yeni düşünceler yapan biri olmalıdır. Genel olarak girişimci olan birey başkalarını motive edebilmeli ve öncülük vasıflarına sahip olmalıdır. Başarı güdüsü ve tutkusu olan şahıslar en uygun birer girişimci olabilir. Hem de bu şahıslar var olan fırsatları görebilmeli, işini çok sevmeli ve yeni düşüncelere açık olmalıdır. Bu şahıslar bağımsız çalışmaktan hoşlanır, kazanç alanlarını iyi teşhis eder, toplumsal hedefler amacıyla yatırım yapar, istihdam sağlar ve kendi yeteneklerine paralel iş kolları kurmak isterler. Girişimci ve girişimcilik örnekleri ele alındığında bu özelliklerin bulunduğu gözlemlenebilir.


Markaların Girişimcilik Tanımları

Apple girişimciliği; eski kuralları modern yeniliklerle yorumlayan ve aksiyona yaşamış yetenek olarak tanımlar. Microsoft; yarar ve prestij merkezli bütün eylemlerin kesiştiği nokta olarak ifade eder. Pfizer; bireyle yetinmeyen, siyaseti kamu yararsı aksiyona yönlendiren yetenek olarak tanımlar. İkea; düşünce yapan sıra dışı yöntemleri takdis eden anlayış der. Google ise; geçmişi gelecekle birleştiren ve şimdiyi yaratan yetenek olarak ifade eder.

Girişimcilik için sizlere fikir olması açısından ele aldığımız bazı meslek ve iş kollarının incelediğimiz İş Fikirleri kategorimizde görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir