Elektrik Elektronik Mühendisleri Ne Kadar Kazanır?

Elektrik Elektronik Mühendisleri Ne Kazanır sorunun cevabını herkes çok merak etmiştir. Elektrik enerjisiyle her türlü teknolojik cihazın geliştirilmesinde, aletlerin tamamlanmasında ve projelerin geliştirilmesinde vazife yapan elektrik elektronik mühendisi günümüzün en tanınmış mesleklerinden biridir. Üniversite hayali kuran her gencin kesinlikle bir kere aklından geçirdiği elektrik elektronik mühendisliği halk arasında büyük ilgi görüyor. Genellikle bu mesleği yapanlar amacıyla elektrik elektronik mühendisi ne kadar kazanır? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Bu bağlamda iş bulma konusu ile alakalı da sorun yaşamayan elektrik elektronik mühendisi olan bireylerin kazançları çoğu ölçüt yönünden değerlendirilebiliyor. Sonuç olarak elektrik elektronik mühendisi ne kadar kazanır? diye merak edenler amacıyla iyi bir inceleme gerçekleştirmek gerekiyor.

Elektrik Elektronik Mühendisi Ne Kadar Kazanır?
Elektrik Elektronik Mühendisi Ne Kadar Kazanır?

Elektrik Elektronik Mühendisi Ne İş Yapar?

Elektrik elektronik mühendisi ne iş yapar? diye sorduğumuzda bu mesleği yapan şahıslar elektrikle alakalı tüm iş ve işlemlerde üretimden tüketime kadar her hemen vazife alan şahıslardir. Bu sebeple elektrikli sistemlerin tasarlanması, prototiplerin meydana konması, test edilmesi ve netice olarak kullanıma sunulması işlerinin tüm sürecinde aktif olarak vazife alan şahıslardir. Yine elektronik sistem ve cihazların, bakımı onarımı ve yedek parça işlemleri de elektrik elektronik mühendisliğinin ilgi alanına giriyor.

Bütün bunlarla eş güdümlü piyasada iş bulma olanakları bakımından en talihli mesleklerden olan elektrik elektronik mühendisliği kamu kurumlarında ve çoğu özel firmada basitlikla iş imkânı buluyor. Bu bağlamda mesleğe yeni başlayan bir elektrik elektronik mühendisi maaşları 7 bin TL seviyesinde olurken özel sektörde deneyimli bir elektrik elektronik mühendisi aylık kazancı ise 10 bin TL ve üstü olabiliyor.

Elektrik Elektronik Mühendisi Ne İş Yapar?

Elektrik Elektronik Mühendisi Nasıl Olunur?

Ülkemizde mühendislik fakültelerinden mezun olup mesleğe devam edebilmek amacıyla kesinlikle üniversite eğitimini tamamlamak gerekiyor. Elektrik elektronik mühendisi olmak amacıyla ülkemizde oluşturulan YSK’den lüzumlu taban puanı alarak bir üniversitenin elektrik elektronik mühendisliği seksiyonuna yerleşmek gerekiyor. Üniversiteye göre değişen öğrenim zamanı genel olarak dört senede tamamlanıyor.

Fakülteyi başarı ile bitirip diplomasını alan şahıslar elektrik elektronik mühendisliği unvanını almaya hak kazanmış sayılıyor. Kamu kurumları amacıyla KPSS’ye girmek ya da özel firmalar amacıyla iş ilanlarını takip etmek gerekiyor. Sağlam referanslara sahip olmak ve üniversite başarı derecesi iş bulma imkanını daha da kolaylaştırıyor.

Elektrik Elektronik Mühendisliği için 2020 Yılı Taban Puan ve Başarı sıralamalarını bu link üzerinden inceleyebilirsiniz.

Elektrik Elektronik Mühendisi Nasıl Olunur?

Elektrik Elektronik Mühendisi Bilmesi Gereken Programlar

Elektrik elektronik mühendisliği alhemen okuyan ve gelecekte dayanıklı bir elektrik elektronik mühendisi olmak isteyen bireylerin bilgisayar bazlı uygulamaları bilmeleri gerekiyor. Teknolojik aletlerin üretilmesinden geliştirilmesine ve kullanılmasına kadar tüm adımlar program uygulamalarıyla yapıldığı amacıyla bu uygulamaların bilinmesi hem iş başvurularında basitlik sağlayacak hem de iyi bir meslek erbabı olunmasına katkı sağlayacaktır. Yine bu programlarda kazanılan el çabukluğu ilerisi amacıyla basitlik sağlayacaktır. Bu uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

• Office uygulamaları

• Matlab

• Autocad

• Solidworks

• CAD/CAM/CAE/PLM türü programlar

• Pro Engineer

• Ansys

• Sap 2000

• Netcad

• Chemcad

Diğer yazılarımıza ulaşmak için bu linki kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir