E-Ticaret Yapmak İstiyorum. Nerden Başlamalıyım?

İnternetten ticaret yada kısa ve tanınan adıyla e-ticaret gerçekleştirmek istiyorum sorusuna cevap arıyorsanız sizler amacıyla harika bir rehber hazırladık! Artık internette ne satabilirim, nasıl satabilirim, alış veriş sitesi nasıl açılır diye site site dolaşmanıza, para ve vakit harcamanıza lüzum yok. Kısa ve net ismimlar ile E-Ticaret gerçekleştirmek istiyorum sorusuna net cevaplar bulmanızı sağlayacağız.

Öncelikle E-Ticaret gerçekleştirmek istiyorsanız bir internet sitesine lüzumsiniminiz olacak. İnternet sitesini nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız bu halde teknik anlamda bir program şirketi ile uyuşmanız lüzumecek. Basit bir arama ile her kentte hem de ilçede bile onlarca program-teknik-bilgisayar şirketi bulunabiliyor. Bu şirketlerde ortalama olarak bir e-ticaret programını 4-5 bin liraya satın alabilirsiniz.

E-Ticaret gerçekleştirmek istiyorsanız uzun vadede ise internet siteleri ile alakalı bilgi sahibi olmanız masraflarınızı büyük ölçüde düşürecektir. Zira e-ticaret gerçekleştirmek amacıyla ya internet sitesini siz yönetmeli yada bir personel istihdam etmeniz lüzumecek. İnternet sitelerinde ufak çaplı değişikliklere anında anında her gün lüzumsinim duyacağınız amacıyla bu hususta kendinizi geliştirmenizi öneririz.

E-Ticaret Yapmak İstiyorum

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu iş amacıyla lüzumlu resmi işlemleri yapmanız ve bir kargo şirketiyle uyuşmanız lüzumiyor. Resmi işlemler amacıyla maliyeye giderek bir şirket açmanız ve fatura kesmeniz lüzumecek. Eğer tek ürün satacaksanız ise kişi şirketi açabilirsiniz. (Şahıs şirketi nasıl açılır) Şirket kurulumu çok ciddi sermaye istemiyor fakat fatura işlemleri amacıyla 2-3 bin liraya yakın masrafınız olacak. Zira her sattığınız ürün amacıyla fatura kesmeniz lüzumiyor, bu hal bunun dışında müşterilerinize de itimat sağlayacak ve ‘müşteri tutma’ husussu ile alakalı sizlere dşayet katacaktır.

Şirket kurulumunu tamamladıktan sonra şehrinizde tespit edilen bir kargo şirketlerine giderek uyuşma yapmanız lüzumiyor. Kapıda ödeme opsiyonuyla eş güdümlü bir kargo firması ile uyuşma yaparak kargoları daha ucuza gönderebilirsiniz. Kargo firmaları ile uyuşma gerçekleştirmek amacıyla ek bir ücret ödemenize lüzum yok. Kargo firmaları müracaat amacıyla açtığınız şirketin vergi levhasını ve kimlik bilgilerinizi isteyeceklerdir. Bunun dışında ek olarak sattığınız mamüllere dair bilgi talep edebilirler. Bir kargo firması ile kapıda ödeme opsiyonuyla uyuşma gerçekleştirmek genelde 2 gün sürmektedir.

Ne Satabilirim?

E-Ticaret işine girecekseniz ilk etapta satmak dilediğiniz ürüne karar vermeniz lüzumiyor. Her şeyi satmak istiyorum diyorsanız yüzde 90 olasılıkla hatalı yoldasınız. İnternette her şeyi satmak amacıyla çok yüksek sermayelere lüzumsiniminiz olacak. Bu amaçla belirli bir kategori hem de ürüne yönelmeniz daha mantıklı olacak. İlk etapta bir ya da maksimum 5 ürüne yönelmeniz ise bizim bu husustaki en iyi tavsiyemiz. Eğer ürün adedi kategori bazlı çok ise, bu hususta da çalışabilirsiniz. Mesela cep telefonu kılıfı satmak istiyorsanız bunu tek ürün ile yapamazsınız, piyasada çok satılan 20-30 cep telefonu modelinin kılıflarına lüzumsiniminiz olacak.

Ürün tayin esnasında alttaki kurallara elverişli mamüller bulmanız lüzumecek. Bu maddelerin tümü anında anında problemsiz şekilde belirlediğiniz ürün ya da ürün grubuna elverişli olmalı:

Ürün temin problemi olmaması,
Piyasa satış fiyatının en az yüzde 50’sinin altına satın alabilmek,
Toptan alımlarda indirim fırsatının sağlanması,
Depolamaya elverişli olup olmadığı,
Kargolamaya elverişli olup olmadığı, (Bazı mamüller kargolanamıyor, firmadan bilgi alabilirsiniz)
Ürünün tekli maliyetinin maksimum 75 lira arasında olması. (Önerilen)
Bu maddelere elverişli ürün ya da bir ürün grubu bulursanız şayet o ürünün birde en muhimi internetten satılıp satılmayacağı husussu ile alakalı inceleme yapmanız lüzumiyor. Mesela her bakkalda bulunulabilecek bir ürünü insanlar yalın yalın internetten satın almayabilir. Bu amaçla ürün incelemesi yapar iken yabancı dev alış veriş portallarına da göz atmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Hatta internet sitemizde yer alan En İyi 51 Çin Alışveriş Sitesi ve Yabancı Mal Satış Siteleri‘ni inceleyin ve sitelerde en çok satan yeni trend mamülleri sık sık inceleyin, emin olun harika fikirler bulacaksınız. Burada biraz da müşteri gözü ile bakmayı bilmeniz lüzumiyor, bu sırada arkadaşlarınızdan, çevrenizden, ailenizden de yardım alabilirsiniz. Bazı mamüller pazara girer girmez ciddi satış elde eder.

E-Ticaret işine girmenin en mühim bölümü emin olun üründür. Trend ve elverişli maliyetli bir ürün bulduğunuz vakit otomatik olarak sektöre bir ismim önde başlama fırsatınız olacak. İnsanların lüzumsinimlerine ehemmiyet gösterin ve bu sayede mamüllerinizi daha iyi pazarlama fırsatı bulabilirsiniz.

Hem de 2019’da E-Ticaret’e başlamak istiyorsanız 2019’da İnternetten Ne Satabilirim rehberine kesinlikle göz atmanızı öneririz.

Ürünün Fiyatı Nasıl Belirlenecek?

Ürüne karar verdikten sonra E-Ticaret programına bu mamülleri harika fotoğraflar, videolar ve açıklayıcı makaleler ile ekleyin. Ürünü E-Ticaret sitesine yüklerken fiyatı, ürünün piyasadaki ortalama satış fiyatından aşağı yukarı olarak yüzde 10 ucuza vermenizi tavsiye ediyoruz. Mesela 40 lira maliyetli bir ürün piyasada 60 liraya satılıyorsa siz bu ürünü 54 liraya satmaya çalışacaksınız. Bu amaçla ürünü alırken iyi bir pazarlık yapmanızı tavsiye ediyoruz.

E-Ticaret platformları genelde piyasadan daha elverişlia ürün temini yapıldığı içersinde ciddi anlamda tercih edilir. Hatta şayet kar marjınız yeterliyse bu mamülleri ilk etapta ‘Ücretsiz Kargo’ opsiyonuyla de müşterilerinize ulaştırmanızı öneririz. İlk etapta kar marjını çok yüksek tutmayın, bu müşteri portföyü meydana getirmek amacıyla size mühim faydalar sağlayacaktır.

Nasıl Satış Yapacağız?

Herhangi bir ayakkabı dükkanında satışa başlamak gibi internetten de satışa başlamak amacıyla reklama lüzumsinim duyulur. E-ticaret platformunuza müşteri çekmek amacıyla reklam yapmanın çoğu değişik yolu bulunuyor. Fakat en çok tercih edilen yol, başka internet sitelerine reklam vermekten geçiyor. Banner, video, makale, kampanya tipi tanıtımlar ile başka internet sitelerine tanıtımlar verebilirsiniz. Geri dönüşüme göre internet sitelerini eleyebilir ve iyi performans gösteren sitelere daha çok bütçe ayırabilirsiniz. Fakat reklam verme vakitcinde çoğu teknik husus vardır, şayet teknik olarak bilgi sahibi değilseniz bu proseste hatalar yaşayabilirsiniz. Bu amaçla bu proses yerine reklam firmalarına ulaşmak daha mantıklı olabilir. İnternette on binlerce reklam firması bulunuyor, yalın bir Google araması ile bu firmalara yalınlıkla ulaşabilirsiniz. Yönlendirme yapmamak adına isim vermeyeceğiz.

E-Ticaret platformları amacıyla en çok önerdiğimiz reklam tekniği ise Google AdWords’tur. Temelde bir reklam firmasından daha çok istiklal gerçekleştiren AdWords’u kullanmak düşündüğünüz kadar zor değil. Mesela bir ayakkabı satmak dilediğiniz vakit Google’nin AdWords platformu vasıtasıyla internetten ayakkabı ile ilgilenenlere ulaşabilir yada ayakkabı ile alakalı olan sitelere direkt olarak Banner, Text, Video içerikli reklam verebilirsiniz.

Hem de sosyal medya platformları Twitter, Facebook ve Instagram‘da da alış veriş platformunuza yönelik sayfa açarak bu sayfaya reklam yaptırabilirsiniz. En küçüğünden en büyüğüne anında anında tüm platformlar bu ismimları izler. Ciddi sermayesi olan şirketler ise bunun dışında TV, radyo ve gazete tanıtımlarıyla da internet sitelerine müşteri çekmeye çalışır.

Bu ismimları tamamlayan işletmeler belirli bir satış kitlesine kesinlikle ulaşacaklardır. Fakat işin bir de E-Ticaret sitesinin markasının oluşturulması ve müşteri memnuniyetinin maksimum civarda tutulma vakitci bulunuyor. Bu proseste E-Ticaret sitenizde müşteriler amacıyla yapıcı olun, isteklerine olumlu yaklaşın ve bilhassa ürün iadeleri husussu ile alakalı sorun çıkarmama çalışın. Bunlar uzun vadede marka gücünüzün oluşması amacıyla faydalı olacaktır. E-ticaret sitesinden memnun kalan bir müşterinin, bir ileri alış verişinde daha hevesli olacağını ve etrafına sizi tavsiye edeceğini unutmamalısınız.

Satış yaptığınız bir müşteriyi 1-2 ay sonra arayıp, ürün ve internet siteniz ile alakalı birkaç soru sorabilir ve kendine bir armağan çeki verebilirsiniz. Bu ufakten büyüğe tüm alış veriş portallarında satışı artıran bir yöntemdir.

Bir vakit tek ürün yada en çok 5 ürün ile ayakta tutmaya çalıştığınız platformun belirli bir müşteri kitlesine sahip olduğunuzu fark ettiğiniz anda yeni mamüller amacıyla gene inceleme yapmaya özen gösterin. E-ticaret sektörü Türkiye’de her sene artış gerçekleştiren bir sektör olması nedeniyle çok ciddi fırsatlar sağlıyor. 2019 senesinde e-ticaret sektörünün yüzde 50 büyüme kaydederek toplam 35 milyar liralık bir sektöre dönüşeceğini unutmayın, bu trendde yerinizi kesinlikle alın.

10 Adımda E-Ticaret Sistemi Nasıl İşler?

Bir müşteri örnek olarak bir kitap satın alabilmek amacıyla bir arama motorunda ‘x kitap’ diye arama yapar,
Karşısına ‘x kitaba’ dair çıkan internet sitelerinden birine tıklar,
Web sitesindeki sipariş butonuna basar ve genelde e-posta adresiyle kayıt olur,
Sipariş aşamasında adres bilgilerini ve şahsi bilgilerini kusursuz doldurur,
Ödeme aşamasında genelde ‘kapıda ödeme’ sekmesini tercih eder, şayet bu alternatif yoksa internet sitesini gene arama motorunda arayıp kredi kartı ile ödeme amacıyla itimatilir olup olmadığını inceler,
Güvenli olduğuna inanırsa başka ödeme yöntemlerini kullanarak ödeme aşamasını tamamlar,
Bu sipariş E-ticaret sahiplerinin ‘Sipariş’ sayfasına düşer,
Web site sahipleri, siparişi genelde 1 gün içersinde hazırlar,
İkinci günde ise sipariş, verdiği adrese kargolanır,
Ürün kargo doğrulusunda müşteriye teslim edilir.
Hemen anında tüm alış veriş sitelerinde işleyiş bu şekildedir. Fakat profesyonel çözümler amacıyla bu ismimları yalınlaştırmak ve daha çok kullanıcı merkezli bir duruma getirmek mümkün. Hem de ilk 2 ismimda daha aktif olabilmek amacıyla de genelde tanıtımları kullanmaktan başka çareniz yoktur.

Bir müşteri daima arama yaptıktan sonra giriş yaptığı internet sitesinden sipariş yapmaz, bazı hallarda yalnızca bulguyu sizden alır ve siparişi ‘daha evvelce alış veriş yaptığı itimatilir bir siteden’ yapabilir. Burada mühim olan itimat verebilmektedir ve bu uzun seneler alan profesyonel bir prosestir. Bu ismimda ciddi paralar harcamanız lüzumebilir, fakat ne olursa olsun her sipariş amacıyla üst düzeyde bir müşteri memnuniyeti yaratarak bu aşaması gerçekleştirmeniz mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir